Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Zapraszamy na czwarty wykład z cyklu "Border Realities"

Zapraszamy na czwarty wykład z cyklu "Border Realities"

Ośrodek Badań Regionalnych i Obszarów Pogranicza w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskigo i University of the Greater Region Center for Border Studies (Uniwersytet Luksemburski) serdecznie zapraszają na czwarty wykład z cyklu „Border Realities: Transformation of the border and new conceptual challenges”

środa, 30 listopada 2022, godz. 16.00-17.30 - Online (Zoom)

wykład w jęz. niemieckim

Rejestracja: https://us06web.zoom.us/meeting/register/tZEqcumgrjMvEtVFH6fp_dAu3KgMC5PJiS-P

Anett Schmitz (Uniwersytet w Trewirze)Społeczne praktyki graniczne i lokalne codzienne perspektywy dotyczące granic: Tekstury granic na Lesbos.

Portraet_AnettSchmitz_farbe_dz68mv.jpg

Na zewnętrznych granicach UE wznosi się coraz więcej ogrodzeń i murów w celu kontrolowania migracji i przejść granicznych. Symbolem takich praktyk granicznych jest grecka wyspa Lesbos, która od czasu utworzenia hotspotu Moria stała się obszarem misji humanitarnych dla uchodźców. Od tego czasu zmieniała się nie tylko lokalna infrastruktura wyspy, ale także narracje graniczne i dynamika granic społecznych między migrantami a wyspiarzami. Wykład koncentruje się na takich teksturach granicznych na Lesbos, które można wypracować poprzez lokalne struktury życia codziennego i codzienne kulturowe „rzeczywistości graniczne” migrantów i wyspiarzy. Z tej perspektywy wykład przedstawi konsekwencje, wyzwania, ale także szanse i możliwości dla struktur lokalnych i realiów pogranicza.

Anett Schmitz - asystent naukowy na Uniwersytecie w Trewirze na Wydziale Etnologii. Jest członkinią UniGR-Center for Border Studies i zajmuje się migracjami (uchodźców) i studiami nad granicami, zakwaterowaniem uchodźców w Niemczech i na granicach zewnętrznych UE, transnarodowością i transkulturowością, kulturami cyfrowymi i metodami cyfrowej antropologii kulturowej, etnografią i antropologią publiczną.

Kontakt:

Sylwia Zawadzka sylwia.zawadzka@uwr.edu.pl