Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Wystąpienie Elżbiety Opiłowskiej na konferencji Border Seminar 2021: (Re)Thinking Border Studies / Communication across Borders

border_247z5m.jpg

W ramach konferencji Border Seminar 2021: (Re)Thinking Border Studies / Communication across Borders, organizowanej przez Border Studies Group (BSG) oraz the International Border Studies Center (Uniwersytet Gdański), i odbywającej się online w dniach 25-16 maja 2021 Elżbieta Opiłowska wygłosiła wykład: "Advances in Borderlands Studies: Theoretical and Methodological Approaches".

W ostatnich dziesięcioleciach studia nad pograniczami nabrały większego znaczenia w wielu dyscyplinach, takich jak nauki społeczne, geografia, kulturoznawstwo czy historia. Ich interdyscyplinarny zakres stanowi jednak wyzwanie dla badaczy pogranicza. Celem wystąpienia jest po pierwsze, przedstawienie założeń i ram Leksykonu "Studia nad granicami i pograniczami" https://leksykon.granice.uni.wroc.pl, który jest pierwszym w języku polskim kompleksowym opracowaniem teoretycznych i metodologicznych podejść w studiach nad pograniczem. Po drugie, dokonny zostanie krytyczny przegląd nowych debat na temat granic i pograniczy, które częściowo pojawiły się w odpowiedzi na praktyki rebordeyzacyjne będące konsekwencją kryzysów europejskich, takich jak kryzys pandemiczny Covid-19.