Uniwersytet Wrocławski

Ośrodek Badań Regionalnych i Obszarów Pogranicza

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Warsztaty: European borderlands as hot spots of crises in the 21st century

Warsztaty: European borderlands as hot spots of crises in the 21st century

Wraz z Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytutem Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Opolskiego serdecznie zapraszamy na międzynarodowe warsztaty: European borderlands as hot spots of crises in the 21st century, które odbędą się w dniach 13-14 czerwca 2022 w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego (Koszarowa 3).


plakat_finalizing_72em9p.png




Pod koniec XX wieku, po upadku reżimu komunistycznego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w dyskursach akademickich i publicznych rozpowszechniła się wizja końca historii i Europy bez granic. Wydawało się, że państwo narodowe traci na znaczeniu na rzecz korporacji transnarodowych, organizacji międzynarodowych i transnarodowych ruchów społecznych. Swobodna mobilność w ramach strefy Schengen przyczyniła się do przepływu kultury ponad granicami państwowymi. W studiach nad pograniczem ukuto pojęcie borderscapes, które podkreśla raczej złożoność i płynność granic niż ich funkcję jako linii oddzielających terytoria państwowe. Współpraca transgraniczna stała się zaś jednym z głównych celów Unii Europejskiej.


Jednak XXI wiek i kolejne kryzysy - gospodarczy, migracyjny, Brexit, pandemia Covid-19, kryzys na granicy polsko-białoruskiej czy tocząca się wojna w Ukrainie - zmieniły optykę, przez którą postrzegane są granice i pogranicza. Odrodzenie się granicy jako linii oddzielającej suwerenne państwa, wzrost znaczenia ruchów nacjonalistycznych, nowe podziały społeczne, wykluczenia etniczne i religijne itp. - problemy, które zdawały się zanikać w optymistycznej wizji rozwoju Europy na początku XXI wieku, powróciły ze zdwojoną siłą. Te nowe procesy stanowią wyzwanie nie tylko dla władz politycznych, ale także dla badaczy i badaczek, którzy starają się uchwycić dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość społeczną.
Dlatego celem naszych warsztatów jest omówienie zmian, jakie zaszły w Europie w ostatnich latach, oraz ich znaczenia dla studiów nad pograniczami: Jakie nowe podejścia teoretyczne można zastosować, by zbadać zmieniającą się rzeczywistość? Jak zrewidować dotychczasowe wyniki badań? Jakie nowe tematy badawcze powinny przykuwać naszą uwagę?


Między innymi o tych pytaniach będziemy dyskutować podczas warsztatów. Przyjmując zarówno perspektywę teoretyczną, jak i empiryczną, skupimy się na następujących tematach:

1) Współzależność - i jej implikacje dla współpracy transgranicznej (wielopoziomowe zarządzanie, rola aktorów lokalnych, stan integracji społecznej);

2) Nowe dyskursy i narracje wokół granic w Europie (koniec Europy bez granic, unilateralizm, powrót państwa narodowego, reterytorializacja);

3) Wielokulturowość a (nowe) nacjonalizmy (redefinicja tożsamości narodowej, obywatelstwo, mniejszości, wykluczenie społeczne, kryzysy migracyjne i uchodźcze; relacje między polityką niską i wysoką);

4) Praktyki (nie)gościnności i (brak) transgranicznej solidarności europejskiej w kontekście wojny, pandemii i łamania praw człowieka.


Pełny program wydarzenia:  Workshop-Programme_June-1314..docx