Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > SocjoPercepcja vol. 33. | Ukrainki i Ukraińcy jako nowi mieszkańcy Wrocławia
SocjoPercepcja vol. 33. | Ukrainki i Ukraińcy jako nowi mieszkańcy Wrocławia
Wraz z Oddziałem Wrocławskim Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, Instytutem Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Sekcją Socjologii Etniczności i we współpracy z Wrocławskim Instytutem Kultury serdecznie zapraszamy do udziału w SocjoPercepcji vol. 33. Ukrainki i Ukraińcy jako nowi mieszkańcy Wrocławia. Spotkanie odbędzie się 17 maja (środa) o godz. 18:00 w Recepcji na ul. Ruskiej 46 we Wrocławiu.
Gościnie:
Sofiia Baianova - dziennikarka ukraińskojęzyczna Radia Wrocław, tłumaczka języka ukraińskiego i rosyjskiego, na koncie której liczne spotkania, konferencje, m.in. "Europa Równych Szans", Kongres Kobiet, Samorządowy Okrągły Stoł we Wrocławiu, debaty we wrocławskim biurze Parlamentu Europejskiego, spotkania Prezydenta Wrocławia i przedstawicieli Rady Miejskiej Wrocławia z delegacjami z Ukrainy. Uchodźczyni z ukraińskiego Donbasu, od 2015 r. mieszka w Polsce. Przez 5 lat była związana z Fundacją Ukraina - jedną z organizacji działających na rzecz migrantów na Dolnym Śląsku i w Polsce. Jedna z tzw. żywych książek Żywej Biblioteki (Living Library Wrocław).
Dr hab. Kamilla Dolińska – socjolożka, Instytut Socjologii UWr, od początku pracy zawodowej związana z Zakładem Socjologii Pogranicza Uniwersytetu Wrocławskiego; członkini zespołu Ośrodka Badań Regionalnych i Obszarów Pogranicza oraz wiceprzewodnicząca Sekcji Socjologii Etniczności PTS. Jej zainteresowania badawcze skupiają się wokół granic i pograniczy, wielokulturowości oraz problematyki mniejszości narodowych i etnicznych.
Dr hab. Julita Makaro, prof. UWr – socjolożka, Instytut Socjologii UWr, od początku pracy zawodowej związana z Zakładem Socjologii Pogranicza Uniwersytetu Wrocławskiego; członkini zespołu Ośrodka Badań Regionalnych i Obszarów Pogranicza. Jej zainteresowania badawcze skupiają się wokół granic i pograniczy, wielokulturowości oraz problematyki mniejszości narodowych i etnicznych.
Prowadzenie:
dr Mateusz Karolak - adiunkt w Zakładzie Socjologii Pracy i Gospodarki w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Prowadzi badania w obszasze socjologii pracy i migracji m.in. w ramach projektów "LYMAS: Strategie życiowe młodych migrantów zarobkowych w starzejących się społeczeństwach" oraz „ENDURE: Inequalities, Community Resilience and New Governance Modalities in a Post-Pandemic World.”
Wrocław od kilku lat jest celem wzmożonej migracji osób z Ukrainy, które przyczyniają się do zmiany społecznego, ekonomicznego i kulturowego oblicza miasta. Pod koniec drugiej dekady dwudziestego pierwszego wieku stanowili oni 10% lokalnej społeczności, co uaktywniło potrzebę rozpoznania konsekwencji tej nowej wówczas sytuacji. Natomiast pełnoskalowy atak Rosji na Ukrainę w 2022 roku i związany z nim masowy ruch migracyjny z Ukrainy do Polski, w tym do Wrocławia, przełożyły się na konieczność diagnozy nowego oblicza wrocławskiej wielokulturowości (zróżnicowania etniczno-narodowego) i związanych z nią konsekwencji, w tym funkcjonowania zarówno społeczności przyjmującej, jak i ukraińskich migrantów.
Tematyka wrocławskiej (etniczno-narodowej) wielokulturowości we wrocławskiej socjologii została podjęta przez badaczki, Kamillę Dolińską i Julitę Makaro już w 2011 roku. Choć wtedy wielokulturowość Wrocławia była raczej mityczna, to dziejące się na przestrzeni kolejnych lat procesy migracyjne, spowodowały, że Wrocław realnie stał się miastem zróżnicowanym etnicznie. Konsekwencje tej zmiany są obserwowane i analizowane przez badaczy i badaczki z Instytutu Socjologii UWr. Realizowane projekty dotyczą integracji społecznej Ukraińców i Ukrainek, ich obecności na rynku pracy, struktur aksjonormatywnych wpływających na ich zachowania w nowym miejscu zamieszkania, ich oczekiwań wobec społeczności przyjmującej i instytucji, oraz sposobów dostosowywania się tych instytucji do nowej sytuacji.
Spotkanie będzie okazją do przestawienia projektów aktualnie realizowanych przez wrocławskich socjologów i socjolożki, wpisujących się w tradycję badań nad wrocławskim zróżnicowaniem etnicznym i jego konsekwencjami, oraz do zaprezentowania wybranych wyników badań realizowanych w ramach projektu „Warunki i jakość życia we Wrocławiu – nowi mieszkańcy miasta” we współpracy Instytutu Socjologii z Miastem Wrocław – Departamentem Spraw Społecznych UMW, Biurem Strategii Miasta UMW, Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego, oraz Stowarzyszeniem „Edukacja Krytyczna”.