Uniwersytet Wrocławski

Ośrodek Badań Regionalnych i Obszarów Pogranicza

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Nowe przedmurza UE czy progi gościnności? Wschodnie granice Polski w perspektywie “Nomadycznej Europy” – wykład i seminarium dra. Łukasza Molla

Nowe przedmurza UE czy progi gościnności? Wschodnie granice Polski w perspektywie “Nomadycznej Europy” – wykład i seminarium dra. Łukasza Molla


1 grudnia o godzinie 13:30 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego w sali S208 odbędzie się spotkanie z Doktorem Łukaszem Mollem.



Nowe przedmurza UE czy progi gościnności? Wschodnie granice Polski w perspektywie “Nomadycznej Europy”

912612237o_dzb247.jpg

W wydanej jesienią 2021 roku książce „Nomadyczna Europa” Łukasz Moll nakreślił kilka dróg wyłaniania się nowego europejskiego uniwersalizmu w kontekście kryzysów migracyjnych. Granice Europy, przekonywał autor, stają się coraz bardziej przestrzeniami polityczności, w których zawiązują się nowe podmiotowości, organizowane są nowe walki społeczne i kształtuje się, być może, zupełnie nowy kształt wspólnoty europejskiej. Wydarzenia, które mają miejsce na wschodniej granicy Polski i Unii Europejskiej – tej z Białorusią i tej z Ukrainą – interpretować można jako potwierdzenie tez z „Nomadycznej Europy”. Jak w perspektywie książki rozumieć takie zjawiska jak stan wyjątkowy, budowę muru i wojnę hybrydową na granicy polsko/unijno-białoruskiej? Jakie znaczenie dla przyszłych ram UE ma rozpuszczenie granicy polsko/unijno-ukraińskiej? I co wydarzenia te wnoszą dla zarysowywania się horyzontów europejskiego uniwersalizmu – obietnicy budowy świata, który byłby autentycznie dla wszystkich? Zapraszamy na wykład i seminarium z autorem „Nomadycznej Europy”, Łukaszem Mollem.

W ramach spotkania gość wygłosi prelekcję dotyczącą sytuacji na wschodniej granicy, widzianej z perspektyw przedstawionych w „Nomadycznej Europie”.


13:30 – 15:00 – wykład Łukasza Molla – Nowe przedmurza UE czy progi gościnności? Wschodnie granice Polski w perspektywie “Nomadycznej Europy”

15:00 – 15:30 – dyskusja po wykładzie

15:30 – 16:00 – przerwa


16:00 – 17:00 – seminarium wokół tekstu New Keywords Collective “Europa/Kryzys: Nowy słownik ‘kryzysu’, ‘Europy’ i ‘w Europie′”, Praktyka Teoretyczna 3(21)/2016 (https://pressto.amu.edu.pl/ind.../prt/article/view/8402/8275)


Moderatorem spotkania będzie mgr Mateusz Kufliński z Uniwersytetu Gdańskiego

 

UWAGA! Wstęp na wydarzenie jest wolny! Liczba osób na seminarium jest limitowana. Osoby chętne proszone są o wypełnienie formularza https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx...