ostatnia aktywność: 13 grudzień 2016 o 14:46:39
Znajdujesz się w: Strona główna > Profil
Funkcje:
- Członkini Rady Programowej Ośrodka Badań Regionalnych i Obszarów Pogranicza
Beata Halicka jest kulturoznawcą, profesorką Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2013 roku pracuje w Polsko-Niemieckim Instytucie Badawczym przy Collegium Polonicum w Słubicach, będącym wspólną jednostką badawczą poznańskiej uczelni i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina Frankfurcie nad Odrą. W latach 2006-2014 wykładała historię kultury Europy Środkowo-Wschodniej na Uniwersytecie Viadrina w Frankfurcie nad Odrą, a także - w charakterze profesora gościnnego - na uniwersytetach w Calgary (2014), Chicago (2015) i El Paso (2016).
Pracę doktorską na temat recepcji literatury polskiej w Niemczech po 1945 obroniła w 2001 roku w Niemczech na Uniwersytecie w Vechcie. Jest laureatką nagrody Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego, gdzie pracowała do 2003 roku. W latach 2005-2008 uczestniczyła przy realizacji międzynarodowego projektu badawczego pt. Odra-Oder. Region nadodrzański w Europie. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, prowadzonego przez prof. Karla Schlögela na Europejskim Uniwersytetem Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Jej projekt habilitacyjny na temat powojennych migracji, osadnictwa i oswajania krajobrazu kulturowego Ziem Zachodnich po 1945 r. uzyskał dofinansowanie Polsko-Niemieckiej Fundacji na Rzecz Nauki i został ukończony w 2012 roku na tymże uniwersytecie. Będąca jego wynikiem książka "Polski Dziki Zachód” była nominowana do Nagrody Identities 2016 w kategorii najlepsza książka historyczna roku.
Obecnie realizuje projekt naukowy pt. Wędrujące granice / wędrujący ludzie. Zmiany tożsamości narodowej migrantów ze wschodu na zachód Europy i do USA w XX wieku. Beata Halicka jest autorką pięciu monografii i licznych artykułów oraz redaktorką prac zbiorowych. Jej zainteresowania naukowe to: historia kultury Europy Środkowo-Wschodniej XIX i XX wieku, problemy nacjonalizmu i przymusowych migracji w Europie, stosunki polsko-niemieckie, kwestie tożsamości w regionach przygranicznych, a także kultura i polityka pamięci. Więcej na http://beatahalicka.pl/